DOPRAVA

TUK TUK

Asi si nikdo nedokáže představit Srí Lanku bez této ikonické tříkolky. Po celém ostrově jezdí více než 1M těchto strojů. Je to perfektní způsob dopravy na krátkou vzdálenost.

Do tuktuku se vejde desetičlená srílanská rodina nebo tři evropané. Tuk-tuk můžete pohodlně objednat s aplikací – PickMe ta nejvíce funguje v oblasti Negomba a Colomba, také ji můžete využít pro orientační ceny.

Pokud si tuk-tuk odchytíte na ulici, cenu si vždy dohodněte než nasednete. Častokrát se stalo, že ceny byly přemrštěné a těžko se pak dohádat.

AUTOBUSY

Srí Lanka nemá žádné lunaparky nebo horské dráhy, ale zato má autobusy Ashok Leyland. Mnoha lidí už hrůzou zešedivělo při cestě tímto autobusem. Řidiči se nebojí zajet do míst, kam by se člověk nevešel s motorkou.

Skvělé je to, že nepotřebujete zastávku aby jste si tento autobus odchytili, celý ostrov je totiž jedna obří zastávka. Autobusy slouží jako městská, tak i meziměstská doprava. Stačí mávnout a naskočit.

Vždy si před nástupem připravte drobné.

A/C AUTOBUSY

Celkem pohodlný způsob cestování. Tyto autobusy jsou plně klimatizované, doporučujeme se pořádně obléct, protože po pár hodinách v nich začíná být opravdu zima. Fungují jako dálkové a meziměstské autobusy.

Využívají normální cesty a také dálnice. Na Srí Lance roste síť dálnic, zatím je jeden dlouhý úsek z Negomba do Hambantoty. Další dálnice rostou, za několik let bude Sri Lanka protnutá dálnicemi skrze všechna velká města.

VLAK

Železniční síť je tu celkem rozsáhlá. K dispozici jsou tři třídy. Pokud jste opravdoví dobrodruzi, můžete samozřejmě vyzkoušet třetí třídu, kterou si definitivně zapamatujete. Je to absolutní autentika. První třídy jsou překvapivě pohodlné a plně klimatizované.

V provozu je také nová turistická trať, která vede z Nuwara Eliya do Ella. Řadí se do top 10ti nejkrásnějších vyhlídkových tras na světě. Projíždíte desítky kilometrů čajovími plantážemi.

PRONÁJEM VOZIDLA

Pronajmout si auto, skůtr či tuk-tuk je tu snadné, avšak řídit, už tak snadné není. Doprava je tu opravdu hustá, lidé jezdí na milimetry a mají svůj vlastní systém. Systém, který je z našeho pohledu totální chaos. Nemůžete se spolehnout ani na základní pravidla, jako je hlavní a vedlejší silnice, proto se vždy musíte pekelně soustředit. Je to velice vyčerpávající, proto nedoporučujeme půjčovat si vozidlo, pokud jste tu na krátkou dovolenou.

Pokud se pro pronájem vozidla přece jen rozhodnete, nezapomeňte si zařídit MÍSTNÍ DOČASNÝ ŘP. Četli jsme na mnoha cestovatelských skupinách jak to není třeba, že to policisté neřešili nebo je podplatili pár korunami, ale jde o to, že pokud budete mít nedejbože nehodu, tak vaše cestovní pojištění vám neproplatí ani korunu a veškeré výlohy jsou na vás. Včetně zdr. ošetření.

MÍSTNÍ DOČASNÝ ŘP si můžete zařídit sami na Department of Motor Traffic v Colombu nebo vám ho za poplatek zařídí půjčovna.

 

Můžete se spolehnout!

Nemusíte si lámat hlavu s vymýšlením itineráře. Připravíme ho pro vás na míru. Všichni naši řidiči jsou vám k dispozici. Mají najeto tisíce kilometrů. Známe cesty a místa, na které se můžete těšit!