MĚNA

PENÍZE-RUPIE

 

Platí se zde srílanskou rupií s mezinárodním označení LKR a symbolem රු..

Srí Lanka má jak bankovky, kterým říkáme „Monopoly peníze“ díky svým výrazným barvám, tak i mince. Mince má nejmenší hodnotu 1රු a největší 20රු, nejnižší bankovka je 10රු a největší 5000රු.

Rupie směníte jen zde, jelikož je zákaz vyvážení peněz ze země. Doporučujeme si dovézt eura či dolary a vždy po částech směnit, není třeba směnit vše, jelikož jsou situace, kdy můžete eura a dolary využít třeba na ubytování a vstupy na památky.

Pokud sebou nechcete vozit žádnou hotovost, lze si přivézt platební kartu. Peníze můžete vybrat v bankomatu a nebo přímo platit ve větších obchodech. Menší obchůdky karty nepřijímají a ubytování málokterá s přirážkou 3% za platbu.

BANKY A SMĚNÁRNY

 

BANKY A BANKOMATY

Na ostrově je mnoho bank. Ve kterých můžete peníze směnit a samozřejmě vybrat. V každém větším i menším městě, najdete minimálně jednu banku a mnoho bankomatů, které začínají zprovozňovat i mimo města.

Proto se nemusíte bát, že by jste v případě nouze zůstali bez financí. Poplatky v bankomatu se pohybují od 350රු do 450රු, každá banka má jiný limit, v dnešní době má mnoho bankomatů maximální limit 40 000රු pro zahraniční karty.

Banka BOC má prozatím limit 200 000රු na jeden výběr, ale může se to změnit.

Slider Item
Slider Item
Slider Item
Slider Item

SMĚNÁRNY

Nejen banky, ale i směnárny jsou tu na každém rohu. Pokud se rozhodnete peníze směnit ve směnárně, vždy si zkontrolujte zda-li mají znak autorizované směnárny, která je vystavená vládou.

Směnárny fungují samostatně a mnoho jich je spojeno se zlatnictvím.

HLÍDEJTE SI KURZ!

Perfektní pomůcka pokud se rozhodnete směnit a nebo platit dolary či eury. Aplikace hlídá aktuální kurz a je možné nastavit více měn.

1USD
United States Dollar. USA
=
300,52
LKR +0,43%

Currency exchange rates in USD on May 27, 2024

1EUR
Euro. European Union
=
326,36
LKR +0,52%

Currency exchange rates in EUR on May 27, 2024

1CZK
Czech Koruna. Czech Republic
=
13,22
LKR +0,26%

Currency exchange rates in CZK on May 27, 2024